Zioła lecznicze a nasze zdrowie.
Autorem artykułu jest J. O.
Szacowne zdrowie Nikt się nie dowie Ile kosztujesz, Aż się popsujesz. (J. Kochanowski) W całej ożywionej naturze istnieje pewna więź, oparta nie tylko na względach wzajemnej przydatności, ale również na pewnej sympatii do ziół i ziołolecznictwa. Zioła lecznicze radują nas po prostu przez sam fakt, że istnieją.
Zbiór ziół leczniczych odbywa się na świeżym powietrzu i daje radość obcowania z przyrodą poprzez przyglądanie się jej z bliska i poznawanie jej tajemnic w najbardziej prosty i przystępny sposób. - To jeśli sami podejmiemy się trudu zebrania ziół, które nas interesują i są dla nas najbardziej istotne.
W ramach przemysłu zielarskiego zbiór ziół odbywa się również na specjalnych plantacjach dostępnych praktycznie na całym świecie. Zioła lecznicze pozyskiwane z plantacji oraz te, które zbieramy sami muszą być wolne od zanieczyszczeń. Dotyczy to w szczególności wcześniej wspomnianych plantacji oraz tzw. hobbystycznego zbioru roślin leczniczych.
Jeśli sami podejmiemy się zbioru, pamiętajmy o odpowiednim wyborze właściwego miejsca z dala od cywilizacji, dróg, obszarów w obrębie fabryk i aglomeracji.
Istnieje wiele rejonów które nie nadają się do tego lub też nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat ziół leczniczych. Wtedy zaleca się korzystanie ze znanych firm zielarskich, które są wyspecjalizowane w wytwarzaniu preparatów ziołowych oraz które dostarczają ziół w formie suszonej. Zazwyczaj są to herbatki ziołowe i mieszanki ziół.
Stosunek człowieka do ziół leczniczych jest czymś naturalnym.
Zioła lecznicze to alternatywa dla syntetycznych leków, które powodują wiele skutków ubocznych. Zioła w odpowiednich dawkach nie powodują takich spustoszeń w organizmie jak chemiczne leki. Zioła lecznicze nie działają natychmiast. Działanie na organizm jest odłożone w czasie, ze względu na naturalne procesy lecznicze, które zachodzą w naszym ciele. Właśnie ten fakt może być powodem częstego sięgania po inne leki, które działają natychmiast. Dlatego warto się zastanowić nad tzw. naturalną profilaktyką zapobiegawczą.
Naturalne dążenie do zdrowia fizycznego i psychicznego.
Naturalnym dążeniem każdego organizmu jest zachowanie pełnej sprawności fizycznej i psychicznej, a więc skoordynowane działanie wszystkich organów ciała. Zachwianie czynności chociażby jednego z nich powoduje dolegliwości, a czasem katastrofę. Sygnałem alarmowym jest na ogół pogorszenie się samopoczucia, połączone z bólem lub obniżoną sprawnością fizyczną, co odbija się naturalnie na działalności człowieka, a więc na jego możliwości pracy czy wypoczynku.
Zioła lecznicze mogą nam skutecznie pomóc przy wielu niegroźnych dolegliwościach. Należy jednak pamiętać że zioła i preparaty ziołowe podlegają określonym warunkom stosowania oraz dawkowania. Jeśli jesteśmy w posiadaniu danych ziół czy ziołowego preparatu zawsze należy przeczytać opis, który jasno mówi nam o zastosowaniu i zalecanych dawkach.
Ważną sprawą jest pojęcie samoleczenia. Przy poważnych dolegliwościach nie należy samemu podejmować leczenia. Najlepiej skonsultować to z lekarzem. Istnieją jednak drobne, przejściowe dolegliwości lub banalne schorzenia, typu przeziębienie, z którymi często nie udajemy się do lekarza. Objawy ich są wyraźne, a okresowe kontrole lekarza wykluczają coś poważnego. Przy przeciążeniu lekarzy pracą i wobec częstych trudności dostania się do nich na wizytę, zażywamy wówczas cokolwiek „na przeziębienie", „na kaszel" czy „na katar". Tego nie da się uniknąć i taki sposób samoleczenia będzie istniał zawsze na całym świecie.
W tej sytuacji przydatne wydają się być pobieżne choćby wskazania czy propozycje z zakresu ziołolecznictwa, propozycje konkretnych ziołowych preparatów. Nie mają one zamiaru „konkurować" z zaleceniami lekarskimi, a winny stać się jedynie pomocne dla tych, którzy muszą sobie sami w tym przypadku poradzić.
Ziołolecznictwo jest znane i stosowane od setek lat. Dzisiejsza nauka potwierdza dobroczynny wpływ ziół na nasz organizm i coraz częściej medycyna klasyczna sięga po to co było już wiadome od dawna.
J.O. ABC Zdrowia
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz