wtorek, 21 czerwca 2011

Choroba Hashimoto - podstawowe informacje

Choroba Hashimoto - podstawowe informacje

Autorem artykułu jest Piotr Włast



Choroby tarczycy towarzyszą nam już od wielu lat, nie dziwi zatem intensywna praca lekarzy, którzy starają się odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jaki sposób z nimi walczyć i co robić, aby walkę taką uznać za rzeczywiście skuteczną.

Intensywne wysiłki przedstawicieli świata medycznego wydają się zresztą jak najbardziej uzasadnione, nadczynność i niedoczynność tarczycy atakuje bowiem coraz większy odsetek społeczeństwa. Z roku na rok rośnie również zagrożenie, jakie generuje choroba Hashimoto. Obecnie szacuje się, że z jej konsekwencjami zmaga się co najmniej dwa procent populacji świata, nie można jednak udawać, że nie dostrzega się charakterystycznej dla tej choroby tendencji wzrostowej.

Choroba Hashimoto została po raz pierwszy zdiagnozowana i opisana w literaturze medycznej na początku dwudziestego wieku. Od tego czasu schorzenie to jest przedmiotem wnikliwych i bardzo dokładnych badań naukowych, ciągle jednak trudno jest nam odpowiedzieć na pytanie o jego przyczyny. Wiemy już, że jest to jedna z chorób o charakterze autoimmunologicznym, a więc taka, w której ludzki organizm występuje przeciwko sobie samemu, liczymy się przy tym również ze znacznym ryzykiem dziedziczenia jej. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kto musi liczyć się z ryzykiem pojawienia się choroby Hashimoto ciągle mamy jednak świadomość tego, że nasza wiedza jest bardzo niekompletna.

Pewnym utrudnieniem w diagnostyce choroby Hashimoto okazuje się zresztą i to, że samo schorzenie nie ma charakterystycznych dla siebie objawów. To, co często określamy ich mianem jest w rzeczywistości objawem charakterystycznym dla nadczynności albo niedoczynności tarczycy. Warto o tym pamiętać, może się bowiem okazać, że to, co traktujemy jako wstęp do choroby Hashimoto, jest w rzeczywistości sygnałem świadczącym o problemach z tarczycą o innym charakterze. Już choćby z tego powodu lekarze odradzają podejmowanie leczenia na własną rękę przypominając, że korzyści nie przyniesie nam również wpadanie w panikę. Zawsze warto znaleźć czas na złożenie wizyty w ich gabinecie i upewnienie się, że wszystko jest w porządku, a także wykonanie dodatkowych badań.

Lekarze przypominają również, że medycyna nie jest w stanie wyleczyć przyczyn choroby Hashimoto, a działania medycyny polegają przede wszystkim na eliminacji negatywnych skutków schorzenia.

---

Więcej informacji na temat choroby Hashimoto znajdziesz w witrynie: www.choroba-hashimoto.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rozwiązanie problemu niepłodności

Rozwiązanie problemu niepłodności

Autorem artykułu jest W. Orzechowski



Problem niepłodności stał się tematem coraz częściej poruszanym w różnego rodzaju mediach. Gazety piszą o ludziach, którzy walczą z niepłodnością, telewizje robią reportaże itd. Dzięki temu problem ten jest obecny w codziennym życiu a społeczeństwo zdaje sobie sprawę z tego, że należy mu się przyjrzeć się z bliska.

Niezbyt dobre wiadomości

Wzrost zdiagnozowanej niepłodności w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat o ponad 20% może sugerować, że mamy do czynienia z następną chorobą cywilizacyjną. Może to być oczywiście również przyczyna lepszej opieki lekarskiej i bardziej rozwiniętych narzędzi diagnostycznych.

Leczenie bezpłodności

Samo leczenie nie należy do rzeczy przyjemnych. Często jest długie, czasochłonne a efektów jak nie było widać tak nie ma ich Kobietanadal. Pary często mają z tym problem. Dlatego aby leczenie bezpłodności było przeprowadzone skutecznie lekarz musi mieć dobre podejście do pacjenta i być wręcz trochę psychologiem. Przede wszystkim musi wytłumaczyć swoim pacjentom, że to nie jest ich wina, że nie mogą mieć dziecka. Obwinianie się o taki stan rzeczy nie doprowadzi do niczego, a stres może mieć wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Niezależnie czy problem z płodnością ma mężczyzna czy kobieta muszą być pewni swojej wartości, czynnik psychologiczny odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Po spełnieniu tego warunku to lekarz musi zrobić wszystko aby leczenie bezpłodności zakończyło się powodzeniem.

Statystyki

Badanie wskazują, że rezultaty leczenia niepłodności na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat są zdecydowanie lepsze. Prywatne kliniki, które oferują usługi z zakresu walki z niepłodnością są dużo lepiej wyposażone niż państwowe szpitale. Niestety niewielka pula zabiegów jest refundowana z NFZ. Prowadzi to do sytuacji, że mniej zamożne pary marzące o własnym dziecku nie mogą sobie pozwolić na leczenie. Miejmy nadzieję, że sytuacja niedługo się zmieni i na ulicach będziemy obserwować coraz więcej szczęśliwych rodzin.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl