środa, 9 marca 2011

Żyć pełnią zdrowia jak najdłużej

Autorem artykułu jest Rafał Kołodziej



Czy chcesz mieć więcej energii, czuć się lepiej, wyglądać wspaniale i żyć w zdrowiu i radości przez długie lata? O to wszystko możesz zadbać już od dzisiaj.

Zdrowie to w głównej mierze to umiejętność zachowania balansu. Nadmiar i niedobór szkodzi i mowa tutaj zarówno o odżywianiu, ćwiczeniach fizycznych, stresie jak i pracy.

Istnieje kilka czynników, mających główny wpływ na kondycję ciała, zdrowie i długość życia. Są to: dieta, odpowiednia ilości snu, stres, zajęcia ruchowe oraz odpoczynek. Do zachowania dobrej formy niezmiernie ważna jest również relaksacja, więc koniecznie należy dodać ją do swojego planu dnia.


Jedną z najlepszych rzeczy poprawiających zdrowie fizyczne i psychiczne jest śmiech. Rozluźnia ciało, wspomaga pracę mięśni, odświeża umysł. Zastanów się jak możesz dodać więcej uśmiechu do swojego życia? Filmy komediowe, kabarety, czytanie dowcipów a przede wszystkim dobre towarzystwo. Postaraj się otaczać ludźmi otwartymi, uśmiechniętymi i zadowolonymi z życia. Ich pozytywne nastawienie będzie wpływać na Ciebie w niezmiernym stopniu. Istnieje w psychologii teoria, że dany człowiek jest sumą pięciu osób, które najczęściej spotyka. Z kim się spotykasz najczęściej, jaki wpływ mają te osoby na Twój sposób postrzegania rzeczywistości? Co możesz zrobić by poprawić relacje z ludźmi? Nie musisz ich odrzucać. Wystarczy, że zmienisz swoje nastawienie a otoczenie samo zacznie się zmieniać. Będąc osobą radosną przyciągniesz do siebie radosnych ludzi.

Stres jest zabójcą skrytym i powolnym. Życie w przewlekłym stresie degraduje Twoje ciało i jest powodem wielu groźnych chorób takich jak ataki serca, zawały, podwyższone ciśnienie krwi, astma, problemy żołądkowe, wrzody, bóle głowy a nawet problemy menstruacyjne

Występują różne rodzaje stresu takie jak stres emocjonalny, fizyczny i psychiczny. O stresie mówi się wiele złego jednak ma on także swoje pozytywne strony. Stres w życiu jest czasem potrzebny i nie istnieje w organizmie człowieka bez przyczyny. Dzięki niemu gatunek ludzki przetrwał do dzisiejszego dnia, gdyż przygotowuje on organizm do sprostania wymaganiom - do podjęcia walki lub ucieczki (np. z groźnym zwierzęciem).

Jest też inna kwestia. Bez stresu życie pozbawione byłoby emocji, jednak zbyt duża jego ilość zwłaszcza w sytuacjach, w których nie jest potrzebny niesie za sobą duże zagrożenie. Ile stresu występuje w Twoim życiu? Czy wciąż jest to bezpieczna ilość? Jak możesz zmienić niektóre sytuacje przydarzające się w życiu by żyć spokojniej?

Nie martw się na zapas. Jako ludzie często zamartwiamy się tym co się ma wydarzyć, co może się wydarzyć lub co wydarzyło się w przeszłości. Statystyki mówią, że 80% naszych zmartwień nigdy się nie wydarzy.

Postaraj się żyć bardziej świadomie i dostrzegaj jak wiele dobrych i miłych rzeczy spotyka Cię każdego dnia. Możesz je wypisać na kartce by lepiej to sobie uświadomić. Spacer, pyszny obiad z rodziną, słoneczna pogoda, ulubiona lektura- to jedne z wielu małych spraw dających radość. Zwróć na nie uwagę.

Dodaj do swojego życia więcej ruchu. Ludzie o dobrej kondycji wyglądają zdrowiej i czują się lepiej. Ćwiczenia fizyczne dodadzą Ci zdrowia i pozwolą cieszyć się życiem przez lata. Nie musisz się „katować” ćwiczeniami. Chodzi jedynie o odpowiednią ilość ruchu, która nie musi być wcale „męczarnią”. Możesz pójść na półgodzinny spacer, przejażdżkę rowerem, basen, jogę, Nordic Walking. Zabierz przyjaciół i bawcie się dobrze. Ćwiczenia poprawiają także samoocenę, przedłużają życie, spowolniają procesy starzenia.

Naukowcy udowadniają, że regularne ćwiczenia w połączeniu z odpowiednią ilością odpoczynku mogą nie tylko zwiększyć ilość energii ale także dodać nawet kilka lat życia więcej. Dzieje się tak gdyż mięśnie a przez to całe ciało pozostaje w dobrej kondycji.


Odżywiaj się najlepiej jak możesz. Spożywaj zwłaszcza duże ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, ryb. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu będziesz mieć więcej energii, chęci życia, zdrowia oraz lepszą ochronę przed stresem. Unikaj zwłaszcza produktów tłustych i przetworzonych, które są przyczyną ataków serca, wysokiego ciśnienia krwi i chorób cywilizacyjnych.

Żyj pełnią życia jak najdłużej. Życie jest tylko jedno.

---

Jeśli interesuje Cię „Zdrowy Styl Życia” zapraszam na mój blog:
http://o-zdrowiu.blogspot.com/

autor: Rafał Kołodziej


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wpływ cukru i miodu na zdrowie człowieka

Autorem artykułu jest Elżbieta Obara



...Cukier jest bardzo kaloryczny, a co za tym idzie bardzo tuczący, odkłada się w postaci tłuszczu w biodrach lub w talii, to tzw. puste kalorie...
Nadmierne spożycie cukru ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Na zachodzie został uznany za niebezpieczną substancję i zapisany w księdze niebezpiecznych potraw, na drugim miejscu po narkotykach.

Cukier jest bardzo kaloryczny, a co za tym idzie bardzo tuczący, odkłada się w postaci tłuszczu w biodrach lub w talii, to tzw. puste kalorie.

Cukier zanim zostanie przetrawiony przechodzi w organizmie czterokrotny proces przekształcania chemicznego. Najpierw łączy się z tłuszczami nienasyconymi i produkuje dużą ilość cholesterolu. Cukier zakwasza żołądek i jelita, a tym samym burzy równowagę ustroju, sprzyja tworzeniu się wrzodów. Przyczynia się również do powstawania kamicy nerkowej. Cukier nie tylko jest współodpowiedzialny za powstawanie chorób współczesnych, ale przeszkadza w ich leczeniu. Spożywanie cukru może doprowadzić do różnych chorób ujawniających się dopiero w następnych pokoleniach.

Cukier zaburza procesy regulujące naturalny poziom glukozy we krwi. Nadmierna ilość może prowadzić do niedoborów białek, składników mineralnych i witamin z grupy B oraz do zaburzeń przewodu pokarmowego. Odpowiedzialny jest również za cukrzyce, osłabienie odporności organizmu, próchnice – wraz ze śliną atakuje on szkliwo, wypłukuje substancje mineralne, zmiękcza je i rozkłada.

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do uzależnienia, bo im więcej zjadamy słodyczy, tym więcej ich pragniemy. Nawyk ten powstał już w wieku niemowlęcym, kiedy nasze mamy karmiły nas bardzo słodkim mlekiem. W wieku dorosłym bardzo trudno jest zmienić dawne przyzwyczajenia, ale musimy najpierw zmienić nasz sposób myślenia.

Najlepsza glukoza w najczystszej postaci jest ze spożywanych owoców i warzyw.

Miód natomiast zawiera witaminy, mikroelementy, kwasy organiczne, enzymy i inne. W przeciwieństwie do cukru jest produktem leczniczym. Miód jest naturalnym produktem spożywczym. Jest również słodki i wysokokaloryczny, ale od razu przeobraża się w energię. Wystarczy zaledwie łyżeczka miodu dziennie, aby dodał nam energii na cały dzień. Miód charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Hamuje bądź niszczy rozwój bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków, paciorkowców.

Jako ciekawostkę warto zapamiętać, że aktywność antybiotyczna miodu wzrasta nawet do 220 razy, gdy go rozcieńczymy z wodą.

Miód poprawia odżywianie tkanek, oczyszcza rany i przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i odmrożeń. Zabezpiecza je przed zakażeniem bakteriami i drobnoustrojami. Działa więc przeciwzapalnie, regenerująco oraz przeciwbólowo.

Miód dzięki dużej zawartości glukozy i fruktozy, mikroelementów i enzymów ma korzystny wpływ w schorzeniach układu krążenia. Glukoza dostarcza sercu niezbędną energię. Fruktoza zaś jest magazynowana w wątrobie, stanowi rezerwę energetyczną organizmu. Pomaga również w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, wątroby, chorób oczu.

Miód reguluje czynności trawienne żołądka, poprawia przemianę materii, łagodzi skutki stresów. Reguluje również pracę serca, obniża ciśnienie krwi, polepsza krążenie. Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie nerwowe, polepsza sen, ogólne samopoczucie i nastrój.


---


Elżbieta Obara - Zdrowe odżywianie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz